Jdi na obsah Jdi na menu
 


VŮZ

21. 9. 2008

VŮZ

ObrazekKarta Vozataje znázorňuje pohledného mužného mladíka s kudrnatými kaštanovými vlasy. Pod nimi zpříma hledí modré oči a jeho pleť září zdravím. Jede na válečném voze z bronzu a po pravém boku má připevněn bronzový štít. Je ozbrojen velkým kopím. Svírá otěže vozu taženého dvěma koňmi, přičemž jeden je bílý a druhý černý. Každý z nich táhne na opačnou stranu. Prašná cesta, po níž se vozataj řítí, se postupně mění v načervenalou pouštní krajinu, nad níž visí oblaka těžká blížící se bouří. 
   

Jak vypadá tato karta v Osho zen tarotu?


Koně, táhnoucí každý na svou stranu, jsou ztělesněním protikladných animálních pudů, působících v lidském nitru, které oplývají vitální energií, avšak nejsou ochotny se spojit, aby v harmonickém soustředění dosáhly společného cíle. Potřebují takříkajíc pevnou a přísnou ruku, avšak aniž by byly potlačovány, neboť bez nich bychom ztratili svou životní sílu, stejně jako schopnost přežít a prosadit se.       
Z hlediska výkladu naznačuje karta Vozataje hrozící konflikt a spor, který nás zocelí, jestliže v něm obstojíme. Nejenže můžeme být konfrontováni s agresí ze strany druhých, ale stejně tak dobře se možná ocitneme v situaci, která probudí naše vlastní konkurenčně-agresivní instinkty. Tomuto konfliktu se nelze vyhnout, je třeba se mu postavit se soustředěnou silou a vnitřní usebraností. Nálézáme harmonii, neboť se nám podařilo zvládnout své vnitřní rozpory. Opouštíme své jinošství a začíná další etapa naší cesty.